A TOP 5.3.1-16-HE1-2017-00011 számú projekt keretében február 15-én Parád eseménydús farsangi téltemető rendezvénnyel várta a helyieket. A program egy három éves eseménysorozat első állomásaként a helyi hagyományok felelevenítésével fűszerezte a tél búcsúztatására, a gyerekek örömére szervezett mulatozást.

A közös ráhangolás kézműves játszóházzal, fánksütéssel indult, majd a farsangi maszkarák zsűrizését követően a téltemetés hagyományos momentumaként együtt égették el a parádiak a kiszebábot. Az ünnepi ráhangolódás időszakában a Száz magyar falu könyvesháza sorozat keretében készült parádi gyűjtőmunka nyomán a farsangi időszak számos hagyományos eseményéről képet kapunk.

A feljegyzések szerint elődeink farsang utolsó három napján, farsang farkán tartották a mulatságokat, melyen a falu apraja-nagyja részt vett. A fiatalok táncoltak, míg az öregek egy másik szobában ettek-ittak, beszélgettek. Úgy tartották: „Aki farsangkor dolgozik, aratáskor megfekszi!” Az időszak legnagyobb eseménye a farsangi bál volt, melyre egykor házat bérletek a faluban, a legények sorra járták a falu lányos házait, hogy személyesen hívják a fiatalokat a bálba. Az asszonyfarsang Parádsasváron fennmaradt szokás, amikor is húshagyókedden maskarába öltözött asszonyok csapata adományokat gyűjtött. Jellegzetes állarcosként a cigányasszony, a borbély és segédje minden útjukba kerülő férfit megborotvált faborotvával. Az összegyűjtött lisztből és tojásból készült a pampuska, ami egykor is az esti mulatság előtt került asztalra.

A település hagyományos tematikus eseményei mellett 3 éven keresztül számos újszerű, színes programelemmel várja az érdeklődőket.

Megszakítás