A FORTI PECTORE Egyesület „Digitális felzárkóztatás a bélapátfalvai járásban” című GINOP-3.3.3-17-2019-00133 számú pályázata Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból 90% támogatási intenzitású vissza nem térítendő támogatást nyert. A támogatás összege 18 612 675 Ft, a projekt összköltsége 20 680 750 Ft. A projekt megvalósításának kezdete 2019.08.01., fizikai befejezésének határideje 2020.02.29.

A projekt a Heves megye északi részén fekvő Bélapátfalvai járás digitális felzárkóztatását tűzte ki célul az alábbi települések bevonásával: Bélapátfalva, Balaton, Bekölce, Bükkszentmárton, Mikófalva, Mónosbél, Nagyvisnyó, Szilvásvárad.

A program célterületét hátrányosan érinti a lakosság elöregedése, a tartós munkanélküliség és a szociálisan elmaradott társadalmi rétegek magas aránya. A Heves megye gazdasági tengelyétől távol fekvő települések digitális szempontból is elmaradottnak minősülnek. A munkavégzéshez szükséges kompetenciák jellemzően hiányosak, de az alacsony iskolai végzettségből adódó hátrányos helyzet nemcsak a munkavégzést, az inaktív réteg mindennapos boldogulását is nehezíti. A digitális eszközök használatának hiánya tovább erősíti ezen települések hátrányos helyzetét. A járás településein élő munkanélküliek és inaktívak körében a digitálisan írástudók aránya messze átlag alatti, az állampolgárok sok esetben nincsenek tisztában az IKT használat előnyeivel. Az internet-használók között magas a kizárólag alapszintű szolgáltatások használata, a tranzakció-alapú szolgáltatások használata jelentősen elmarad az uniós átlagtól.

A projekt kompetenciafejlesztő rendezvények szervezésével, a megvalósítást segítő eszközbeszerzéssel, a kapcsolódó kötelező nyilvánosság biztosításával, az elérhetőség megkönnyítését elősegítő honlap fejlesztéssel és egy információs, tájékoztató kiadvány készítésével a térség társadalmi, gazdasági felzárkóztatásához járul hozzá.

Feladatunk a projektben megteremteni az igényt arra, hogy az érintett társadalmi csoportok meg akarják ismerni a digitális világot és tudatosuljon bennük, hogy milyen előnyökkel jár az életükben az internet használata. Településenként 2 rendezvény megvalósításával (kivéve Bükkszentmárton helyszínét, ahol a kiskorú célcsoport számára meghirdetésre kerülő kiegészítő rendezvénnyel nem számoltunk) a felnőtt és gyermek célcsoportot külön kerül megszólításra.

A digitális szakadék áthidalására hivatott rendezvények tematikája (melyre a projekt elsődleges célcsoportja kerül megszólításra): munkakeresés támogatása, a személyes jelenlét kiváltását szolgáló elektronikus ügyintézést segítő tanácsadás, elektronikus közigazgatás, elektronikus kereskedelem, ügyfélkapu használatának bemutatása, a használat előnyeinek ismertetése, lakossági szociális pályázatok aktuális lehetőségeinek bemutatása, hasznos szabadidős tevékenységek internetes információs felületei, távol élő családtagokkal való kapcsolattartás elektronikus lehetőségeinek bemutatása.

Kiegészítő rendezvényként 7 településen a gyermekeket, a 6-14 éves internethasználó fiatalokat szólítjuk meg, a tudatos digitális eszközhasználat érdekében, a következő tematikával: médiafogyasztási lehetőségek, digitális kommunikációs csatornák, „okosan a világhálón” hasznos tartalmakról ismeretterjesztő, ismeretbővítő, kompetencia-fejlesztő céllal, az internethasználat, közösségi oldalak veszélyforrásairól, tanulást segítő IKT eszközök bemutatása.