A női szerepek változásáról Gyöngyöspatán

A XX. század második felétől fokozatosan formálódott a nők társadalmi struktúrában elfoglalt helye. Az 1950-es évektől a „jövő öntudatos dolgozó nőit” már az oktatási rendszer is egy új, összetett szerepkör irányába predesztinálta. A hagyományos társadalmi funkciók mellett a nők a termelés, a munka világába is bekapcsolódtak, az igényt a szükségszerűség – a II. Világháborút követő társadalmi, demográfiai változások, a munkaerő hiánya, az 1950-es évek iparpolitikája és a mezőgazdaság irányított kollektivizálása – szülte. Ezzel egy időben, szélesebb spektrumot nyújtva, a háztartási ismeretek mellett a képzési rendszer is egyre szerteágazóbb tudást kínált fel a „gyengébb nem” számára, a lehetőségek és kötelezettségek száma szép lassan gyarapodásnak indult. A kettős szerepvállalás napjainkban is meghatározza mindennapi teendőink ellátását, a súlypont időnként kibillen, az értékek és lehetőségek figyelembevétele mellett a legfontosabb az egészséges egyensúlyt minden időben fenntartani.

A család társadalmi szerepe, a tradicionális értékek megerősödése mára ismét fókuszba került, ennek okán is nagy öröm volt közösen ünnepelni, beszélgetni a Gyöngyöspatán élő fiatalasszonyokkal, nőkkel. Nőkkel, akik részt vállalnak a mezőgazdasági, ipari termelésben, felelős döntéseket hoznak, gyermeket nevelnek, éltben tartják és őrzik a családi tűz melegét, féltő gondoskodással gyámolítják gyermekeiket, gyermekeinket, a jövő zálogát, a jövő nemzedékét.

Ezen gondolatok tükrében jöttünk össze és ünnepeltünk együtt március 9.-én a „Helyi identitás és kohézió erősítése Gyöngyöspatán” projekt keretében a patai művelődési házban, hogy a településen élőket egy újabb közös élménnyel ismét összekovácsoljuk.

MO

Megszakítás